Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Geriausias kompromisas – ankstesnio kompromiso laikymasis

Visiems yra žinimas posakis „Politika – kompromisų menas“. Tai reiktų suprasti, kad kiekviena pusė padaro tam tikras nuolaidas, tačiau pasiektas laimėjimas vertingesnis abiem pusėms. Tai taip pat reikėtų suprasti, kad tokio kompromiso pasiekimas reiškia klausimo uždarymą bent jau artimiausioje ateityje iki neatsiras naujos aplinkybės. Tačiau ne visi politiniai klausimai yra tokie „paprasti“, kad būtų galima rasti tą kompromisą ir ypač kai politinės galios nelygios ir tame dalyvauja dar kokios nors trečiosios jėgos. Tokiu atveju klausimas prilygsta posakiui „būti ar ne būti“. Tragiškiausia tokiu atveju yra bandymas per prievartą tą tariamą kompromisą primesti, galvojant kad taip bus problema išspręsta, tuo labiau žinant kad toks tariamas „kompromisas“ netenkina nei vienos, nei kitos pusės. Būtent taip dabar bandoma spręsti asmenvardžių rašymą lietuviškuose asmens dokumentuose.
Šių metų kovo pabaigoje TS-LKD narys A. Kubilius pateikė įstatymo projektą dėl vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose. Įdomu tai, kad tas įstatymo projektas beveik pilnai atkartoja G.Kirkilo ir I. Šiaulienės 2015 m. pateiktą įstatymo projektą ir netgi šiek tiek jį praplečia ir matosi, kad tas praplėtimas akivaizdžiai yra taikomas Lietuvos lenkų atžvilgiu. Šioje vietoje norisi atkreipti dėmesį į tam tikrą sistemingą, kompetentingų institucijų jau duotos išvados tuo klausimu nepaisymą. O tokia išvada buvo duota Valstybinės lietuvių kalbos komisijos dar  G.Kirkilo ir I. Šiaulienės pateiktam projektui, kurioje vadovaujamasi Konstitucinio Teismo nuostata, kad LR piliečių vardai ir pavardės asmens dokumentuose turi būti rašomi lietuviškais rašmenimis, tačiau atsižvelgiant į visuomenės poreikius yra siūlomos išimtys: 1) užsieniečiams įgijusiems LR pilietybę, 2) jų sutuoktiniams ir vaikams. Taigi, VLKK yra nustačiusi baigtinį sąrašą atvejų, kuomet galimos ne tik lietuvių kalbos abėcėlės raides. A. Kubiliaus pateiktas įstatymo dėl vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose projektas iš esmės įteisina rašymą nelietuviškais rašmenimis beveik visiems to norintiems, taip paneigiant tiek LR Konstitucinio Teismo suformuotą doktriną, tiek ir VLKK nustatytas išimtis.
Konstitucinio Teismo doktrina tuo klausimu yra tokia, kad dar 1999 m. LR Konstitucinis Teismas įtvirtino, kad lietuvių kalba yra konstitucinė vertybė (KT 1999-10-21 nutarimas, Byla Nr. 14/98). 2007 m. LR Konstitucinis Teismas dar stipriau pasisako, kad „lietuvių kalba yra ypatinga konstitucinė vertybė, ji yra lietuvių tautos etninio ir kultūrinio savitumo pagrindas, tautos tapatumo ir išlikimo garantija; lietuvių kalba saugo tautos tapatumą, integruoja pilietinę tautą, užtikrina valstybės vientisumą ir jos nedalomumą, normalų valstybės ir savivaldos įstaigų veikimą; valstybinė kalba – bendrinė lietuvių kalba – yra tautos suvereniteto įteisinimo ir oraus bendravimo su pasauliu priemonė“ (KT 2007-05-05 nutarimas, Byla Nr. 18/06). 2009 m. LR Konstitucinis Teismas savo sprendimu leido asmenvardžius nelietuviška forma rašyti kitų įrašų skyriuje (KT 2009-00-06 sprendimas, Byla Nr. 14/98). 2014 m. sprendime, LR Konstitucinis Teismas nurodo, kad kai kuriais atvejais rašant pase nelietuviškus vardus ir pavardes galima vartoti kitus tik lotyniško pagrindo rašmenis tiek, kiek jie dera su lietuvių kalbos tradicija, nepažeidžia lietuvių kalbos sistemos, lietuvių kalbos savitumo. Tačiau pabrėžiamas konstitucinis imperatyvas saugoti valstybinę lietuvių kalbą ir įvertinti galimą pavojų bendrinei lietuvių kalbai, lietuvių kalbos savitumui (KT 2014-02-27 sprendimas, Byla Nr. 14/98). Lietuvos Vyriausias Administracinis Teismas nagrinėdamas bylą, savo galutine ir neskundžiama nutartimi nusprendė, kad dokumentuose asmenvardžiai turi būti rašomi lietuviškais rašmenimis, kartu įrašant ir nelietuviškais rašmenimis ir nesugramatinta forma (LVAT 2017-02-28 nutartis, Administracinė byla Nr. A-2445-624/2017).
Kitas įdomus aspektas yra, kad šio klausimo reguliavimas susiejamas su Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos Mašininio skaitymo kelionės dokumentų taisyklėmis. Įdomumas slypi tame, kad toks reguliavimas susaisto mus su politiškai mums nepavaldžia tarptautine institucija, kas brandžiam politiniui elitui turbūt neturėtų būti politiškai priimtina.
Galiausiai, pateiktas projektas beveik nesprendžia Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) reikalavimų dėl Lietuvos lenkų asmenvardžių rašybos, kadangi nenumato galimybės naudoti specifines lenkų abėcėlės raides (o būtent toks yra keliamas reikalavimas). Kai kurios lenkiškos pavardės to pasekoje nei kiek nepriartėtų prie lenkiškos formos. Tai galimai dar labiau tarpusavyje diferencijuotų Lietuvos lenkus, padarant vienus su tikra lenkiška forma už kitus ir įneštų tik dar daugiau sumaišties. Žinant, kad LLRA-KŠS reikalauja pilnos lenkiškos formos, tai būtų tik tarpinis variantas ir neatimtų iš jų galimybės toliau kelti tuos pačius reikalavimus. Politiškai žiūrint į šį klausimą, proveržio lietuvių-lenkų santykiuose nebūtų padaryta, ir Lietuva toliau liktų “neįvykdžiusi savo įsipareigojimų“.
Taigi, politika yra kompromisų menas, tačiau kai kada geriausias „kompromisas“ yra aiškios vertybinės nuostatos prieš reliatyvizmą arba tol kol neįmanoma pasiekti naujo kompromiso, laikytis ankstesnio kompromiso, kuris yra 1992 m. Tautos priimta Lietuvos Respublikos Konstitucija. 

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Geriau paminklas lenkui, nei lietuviui ...

Juzefas Pilsudskis tiek lietuviams, tiek lenkams gerai žinomas. Galima tik pavydėti, kai valstybėje atsiranda tokių asmenybių, kurios suvaidina lemiamą vaidmenį valstybės raidoje, jo nuopelnai Lenkijos valstybei yra neabejotini ir neginčijami. Tad nieko nuostabaus, kad tikriausiai kiekviename Lenkijos mieste ir miestelyje rasime J. Pilsudskio galvę ar aikštę, o ne retai ir paminklą ar bent paminklinę lentą. Nors Lenkijoje tuo metu J. Pilsudskį nemažai kas kritiškai vertino kaip valstybės veikėją, tačiau dabar turbūt tokių mes praktiškai nerasime. Verta pažymėti, kad ir dabar pačioje Lenkijoje dėl J. Pilsudskio veiklos karts nuo karto galima išgirsti tam tikrų nuo bendro vertinimo nukrypstančių nuomonių. Čia galima prisiminti vieno Lenkijos istoriko Zbigniewo Gluza  raginimą atsiprašyti Lietuvos už Vilniaus okupaciją 1920 m., arba kitą Lenkų istoriką Meteuszą Staroń , kuris teigia, kad „Želigovskio maištas“, tai iš esmės tie patys „žalieji žmogeliukai“, kuriuos V.Putinas panaudojo o...

Ir visgi … graži ta Pietryčių Lietuva !!!

Gegužės 8 dieną Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijoje buvo įteikta Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ įsteigta Stanislovo Rapolionio premija Gražinai Landsbergienei už nuopelnus Pietryčių Lietuvos švietimui, kuri vadovaudama V.Landbergio fondui daug prisidėjo remdama Pietryčių Lietuvos lietuviškas mokyklas ir darželius. Renginio metu gimnazijos mokiniai atliko teatralizuotą vaidmenį „Ir akmenys kalba“ tarsi sakantį apie didžią ir gilią šio krašto istoriją, kurią mes menkai žinome ir pažįstame. Renginyje taip pat skambėjo Stanislovo Rapolionio sudarytos lietuviškos religinės giesmės. Stanislovas Rapolionis turi ypatingą reikšmę Pietryčių Lietuvai, tai yra tos žemės žmogus, vertęs Bibliją į lenkų ir lietuvių kalbas. Tai buvo pirmas lietuvis apsigynęs teologijos daktaro laipsnį protestantiškame universitete ir pirmasis Karaliaučiaus universiteto Teologijos katedros vedėju. Jo aštriu protu ir iškalba žavėjosi net pats M. Liuteris, o paskaitų mėgdavo klausytis ne tik Karaliausčiaus mi...

Kaip švietimo įstaigų tinklo pertvarka palies Pietryčių Lietuvos mokyklas?

Algimantas Masaitis, Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ primininkas Gediminas Kazėnas, Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ valdybos narys Vyriausybei patvirtinus naują švietimo įstaigų tinklo pertvarkymo kriterijus, siekiama naikinti mažas klases, kurios yra neefektyvios, žiūrint tiek iš viešųjų finansų naudojimo pusės, tiek dėl mokytojų kadrų kokybės pusės, tiek ir iš vaikų socializacijos pusės.  Šia reforma visų pirma siekiama stambinti klases. Klasėje nebegalės būti mažiau kaip 8 mokiniai, bus draudžiama formuoti jungtines 5 – 8 klases. Jungtinės klasės bus leidžiamos tik pradinėse mokyklose. Gimnazinėse III – IV klasėse mažiausias mokinių skaičius dar labiau didinamas iki 12 moksleivių. Taip pat įvedamas kriterijus gimnazijoms, kad jose nuo 2024 m. turi būti joje III klasėje turi būti nemažiau 21 moksleivio (nuo 2022 m. tai tik rekomendacija, o nuo 2026 m. kad gimnazijos III-klasių būtų nemažiau 31 moksleivio). Nesilaikant šių reikalavimų, tokios klasės nebūtų finansuojamos iš...