Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Istorinės prielaidos Lietuvos ir Baltarusijos pasienio bendradarbiavimui

Kalbant apie Lietuvos ir Baltarusijos subregioninį bendradarbiavimą, Lietuva ir Baltarusija turi unikalią galimybę. Tai išplaukia ne tik iš istorinio fakto, kad mes turėjome bendrą valstybę ir turime bendrą istoriją, kuomet nemažai yra išlikusių istorinių ir atmintinų vietų Lietuvių tautai Baltarusijoje ir Baltarusių tautai Lietuvoje. Jau vien tas faktas suponuoja poreikį glaudžiam bendradarbiavimui, siekiant abipusės naudos tenkinant įvairiausius poreikius. Tačiau naujoji politinė padėtis, kuomet buvusioje istorinėje LDK yra susikūrusios dvi nepriklausomos Lietuvos ir Baltarusijos valstybės, sukūrė ne ką mažiau įdomią situaciją, kurios pasekoje, galima dar labiau sustiprinti savo bendradarbiavimą, šiuo atveju siekiant jau ekonominės gerovės savo valstybėms. Ta naujoji situacija išplaukia iš istorinių aplinkybių ir tai yra susiję su Vilnija.
Pastaruoju metu pasaulyje vyrauja stiprios globalizacijos tendencijos, kas smarkiai veikia atskirų tautų savitumą. Tai supranta daugelis ir tai yra aktualu netik mažoms ir ekonomišai silpnoms valstybės, bet ir didelėms ir ekonomiškai įtakingoms valstybėms. Būtent todėl, dabar kaip alternatyva globalizacijai yra priešingos tendencijos – regionalizacija, t. y. valstybinių blokų kūrimas tarp atskirų valstybių, kurios turi tam tikrus istorinius, geografinius ar kultūrinius bendrumus. Tokia „kooperacija“ leidžia „pasipriešinti“ globalizacijos vykdomai nivelizacijos bangai ir išlaikyti bent jau regioninį ar subregioninį savitumą. Neatsitiktinai Europos Sąjungoje dabar yra kuriamos įvairios subregioninės struktūros (ES strategija Baltijos jūros regionui, ES strategija Dunojaus regionui ir t.t.), kurios siekia tiek kultūrinių, tiek socio-ekonominių tikslų. Lietuva ir Baltarusija, nors ir skirtingomis teisėmis taip pat vienoje tokių strategijų dalyvauja – tai ES strategija Baltijos jūros regionui.
Tačiau kitas, manyčiau dar svarbesnis, regiono aspektas yra ekonominis. Esmė čia yra ta, kad dabar į regioninį vystymasi pasikeitė požiūris. Anksčiau regioninis vystymasis buvo palaikomas centrinės valdžios dotacijomis, tačiau greitai pastebėta, tai yra beprasmiška. Tuo tarpu paskutiniu metu visuotinai sutariama, kad sėkmingas regioninis vystymąsis turi turėti endogeninį charakterį. Pirmasis šį dėsnį išsiaiškino Italų mokslininkas  G. Becattini, 8 dešimtmetyje tyrinėjęs „Trečiosios Italijos“ fenomeną, kuomet pasaulinės krizės laikotarpiu kai kurie Italijos regionai nei iš šio, nei iš to pradėjo sėkmingai vystytis. Pagal  G. Becattini, regionas, tai visų pirmą teritorinis-socialinis vienetas, pasižymintis – toje geografinėje ir istorinėje erdvėje – bendruomenės aktyvumu, tarp kurių yra tobula osmozė. Regionams yra būdingas vienalytis mastymas, vienalytė vertybių sistema ir darbo etikos išraiška ir pan. Bendra vertybių sistema yra viena iš regiono vystymosi ir reprodukcijos sąlygų, atitinkamai pagal šias vertybių sistemas kuriasi taisyklės ir institucijos, kurios perduoda jas iš kartos į kartą. Tokiame regione nusistovėję tarpžmogiški ir tarpbendruomeniniai ryšiai, nerašytos taisyklės tampa ekonominio augimo prielaida, kadangi bendra vertybių sistema ir bendras regioninis tapatumas mažina riziką ir kaip teigia G. Becattini, toks regionas, kaip teritorinis-socialinis vienetas tampa inovacijų šaltiniu.
Istorinės aplinkybės – ilga bendra istorija leido susiformuoti, o sovietinis periodas, leido toliau egzistuoti tai bendrai Lietuvos-Baltarusijos erdvei ir ryškiausiai jis pasireiškė būtent apie Vilnių. Sovietiniu laikotarpiu, kuomet siena tarp Lietuvos ir Baltarusijos egzistavo kaip administracinė riba, išliko pakankamai stiprūs ir toliau formavosi nauji tarpžmogiški ryšiai. Tiek Lietuvoje, tiek Baltarusijoje galima surasti daug žmonių, kurie arba patys yra kilę iš Baltarusijos, arba ten yra likę jų seneliai ir kiti giminės. Tuo tarpu straipsnio autoriui atliekant stažuotę Baltarusijoje teko sutikti nemažai žmonių kilusių iš Lietuvos, kur liko jų tėvai (net vaikai) ir kiti giminės.
Taigi galima daryti prielaidą, kad nežiūrint egzistuojančios politinės sienos tarp Lietuvos ir Baltarusijos, su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis, ilga bendra istorija toliau daro didelę įtaką ir tas Vilniaus kraštas, kaip teritorinis-socialinis vienetas toliau vis dar egzistuoja, nors tie tarpžmogiški ryšiai po truputi silpsta. Šis faktas dabar yra iššūkis kaip išsaugoti čia glūdinti potencialą ir neleisti tam kultūriniam, socialiniam paveldui sugriūti. Nes, kaip teigia regioninio vystymosi teorija, regioninio vystymosi potencialas glūdi pačiame regione, o padalintas regionas, tą potencialą praranda. Stiprinant pasienio regionų bendradarbiavimą, ekonomiškai būtų į naudinga abiem valstybėms, o visų pirmą tiems pasienio regionams. 

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Geriau paminklas lenkui, nei lietuviui ...

Juzefas Pilsudskis tiek lietuviams, tiek lenkams gerai žinomas. Galima tik pavydėti, kai valstybėje atsiranda tokių asmenybių, kurios suvaidina lemiamą vaidmenį valstybės raidoje, jo nuopelnai Lenkijos valstybei yra neabejotini ir neginčijami. Tad nieko nuostabaus, kad tikriausiai kiekviename Lenkijos mieste ir miestelyje rasime J. Pilsudskio galvę ar aikštę, o ne retai ir paminklą ar bent paminklinę lentą. Nors Lenkijoje tuo metu J. Pilsudskį nemažai kas kritiškai vertino kaip valstybės veikėją, tačiau dabar turbūt tokių mes praktiškai nerasime. Verta pažymėti, kad ir dabar pačioje Lenkijoje dėl J. Pilsudskio veiklos karts nuo karto galima išgirsti tam tikrų nuo bendro vertinimo nukrypstančių nuomonių. Čia galima prisiminti vieno Lenkijos istoriko Zbigniewo Gluza  raginimą atsiprašyti Lietuvos už Vilniaus okupaciją 1920 m., arba kitą Lenkų istoriką Meteuszą Staroń , kuris teigia, kad „Želigovskio maištas“, tai iš esmės tie patys „žalieji žmogeliukai“, kuriuos V.Putinas panaudojo o...

Ir visgi … graži ta Pietryčių Lietuva !!!

Gegužės 8 dieną Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijoje buvo įteikta Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ įsteigta Stanislovo Rapolionio premija Gražinai Landsbergienei už nuopelnus Pietryčių Lietuvos švietimui, kuri vadovaudama V.Landbergio fondui daug prisidėjo remdama Pietryčių Lietuvos lietuviškas mokyklas ir darželius. Renginio metu gimnazijos mokiniai atliko teatralizuotą vaidmenį „Ir akmenys kalba“ tarsi sakantį apie didžią ir gilią šio krašto istoriją, kurią mes menkai žinome ir pažįstame. Renginyje taip pat skambėjo Stanislovo Rapolionio sudarytos lietuviškos religinės giesmės. Stanislovas Rapolionis turi ypatingą reikšmę Pietryčių Lietuvai, tai yra tos žemės žmogus, vertęs Bibliją į lenkų ir lietuvių kalbas. Tai buvo pirmas lietuvis apsigynęs teologijos daktaro laipsnį protestantiškame universitete ir pirmasis Karaliaučiaus universiteto Teologijos katedros vedėju. Jo aštriu protu ir iškalba žavėjosi net pats M. Liuteris, o paskaitų mėgdavo klausytis ne tik Karaliausčiaus mi...

Kaip švietimo įstaigų tinklo pertvarka palies Pietryčių Lietuvos mokyklas?

Algimantas Masaitis, Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ primininkas Gediminas Kazėnas, Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ valdybos narys Vyriausybei patvirtinus naują švietimo įstaigų tinklo pertvarkymo kriterijus, siekiama naikinti mažas klases, kurios yra neefektyvios, žiūrint tiek iš viešųjų finansų naudojimo pusės, tiek dėl mokytojų kadrų kokybės pusės, tiek ir iš vaikų socializacijos pusės.  Šia reforma visų pirma siekiama stambinti klases. Klasėje nebegalės būti mažiau kaip 8 mokiniai, bus draudžiama formuoti jungtines 5 – 8 klases. Jungtinės klasės bus leidžiamos tik pradinėse mokyklose. Gimnazinėse III – IV klasėse mažiausias mokinių skaičius dar labiau didinamas iki 12 moksleivių. Taip pat įvedamas kriterijus gimnazijoms, kad jose nuo 2024 m. turi būti joje III klasėje turi būti nemažiau 21 moksleivio (nuo 2022 m. tai tik rekomendacija, o nuo 2026 m. kad gimnazijos III-klasių būtų nemažiau 31 moksleivio). Nesilaikant šių reikalavimų, tokios klasės nebūtų finansuojamos iš...