Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Lenkija moka daryti politiką

Sunku nesižavėti Lenkijos vykdoma apdairia politika, ypač žiūrint į tai iš Lietuvos. Mes galim tik pavydėti. Šią savaitę Lenkijos Prezidento kanceliarija paskelbė šių metų užsienio vizitų sąrašą. Naujai išrinktų prezidentų pirmasis užsienio vizitas visada turi tam tikrą simbolinę reikšmę. Žiūrint į šį sąrašą visų pirmą krenta į akis, kad pirmuoju savo užsienio vizitu Lenkijos Prezidentas A. Duda pasirinko Estiją. Tuo tarpu sąraše nėra Briuselio ir Lietuvos, tačiau yra Londonas. Žinoma, galima dėl to apgailestauti ir užsiimti saviplaka, kad čia mes patys dėl to kalti, kad tai yra kerštas mums ar pan. Iš pirmo žvilgsnio gali taip atrodyti, tačiau giliau paanalizavus matyti, kad tai yra turbūt pats protingiausias naujojo Lenkijos Prezidento pasirinkimas, turint omeny Lenkijos vidaus politikos aktualijas ir Lietuvos-Lenkijos santykius. O tai kad tas faktas yra taip smarkiai sureikšminamas Lietuvoje yra jau greičiau mūsų „ištampytų“ nervų ir visos politikos neprofesionalumo pasekmė.
Kodėl A. Duda pirmuoju užsienio vizitu pasirinko Estiją, o ne pvz. Vokietiją ar kažkurią Višegrado gupės valstybę? Dėl Vokietijos, tai Vokietijos-Lenkijos santykiai niekada nebuvo lengvi ir paprasti. Nors tie santykiai ir nėra tokie kaip Lietuvos-Lenkijos, tačiau įvairių įtampų atsiranda. Pavyzdžių čia būtų galima daug pririnkti. Įtakos tam turi ir istorinis kontekstas, ir dabarties geopolitinės aktualijos, kurios dėl Ukrainos įvykių ypač paaštrėjo. Kaip žinia, daugeliu klausimu tiek ES, tiek NATO reikaluose Lenkijos ir Vokietijos pozicijos skiriasi.
Dėl Višegrado gupės, tai Lenkija būdama jos nare, norėtų gaivinti šios grupės veiklą, tačiau į Vengriją vykti pirmojo užsienio vizito „nedera“, kadangi niekas nenori tapatintis su kontroversišku Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbanu. Tuo tarpu Čekija ir Slovakija dėl savo politikos Rusijos atžvilgiu, taip pat neatitinka Lenkijos užsienio politikos prioritetų. Londono atsiradimas sąraše siejamas su euroskeptinėmis nuotaikomis Jungtinėje Karalystėje ir A. Dudos deklaruotu siekiu labiau ginti nacionalinius interesus ES lygmenyje. Todėl manytina, kad bendros kalbos, kaip „reformuoti“ ES bus. Tuo tarpu dėl Briuselio nebūvimo sąraše, neformaliai kalbama, kad čia įtakos turi vidaus politikos aktualijos ir visų pirmą nenoras susitikti su Donaldu Tusku, kaip Europos Sąjungos Tarybos pirmininku. Kaip žinia, Lenkijos Parlamento daugumą sudaro PO, kuriai anksčiau vadovavo D. Tuskas. PO ir PiS yra pagrindiniai politiniai konkurentai ir pakankamai dideli ideologiniai priešininkai. Lenkijoje jau dabar yra galvojama apie artėjančius Seimo rinkimus, todėl šioje srityje bus elgiamasi labai apgalvotai ir strategiškai. Neatsitiktinai, iš politinių konkurentų, bei buvusio Prezidento B. Komorowskio pusės pasigirsta subtilios kritikos, kad užsienio vizitų sąrašą būtina „papildyti europine dimensija“ arba „užpildyti Veimaro trikampį“.
Pasirinkdamas Estiją pirmąjam užsienio vizitui, Lenkijos Prezidentas manyčiau šiuo atveju geriausiai suderino Lenkijos vidaus ir užsienio politikos prioritetus ir ištesėjo rinkiminį pažadą daugiau dėmesio skirti Vidurio ir Rytų Europos regionui, taip pat mažiausiai „įžeidžia“ Lietuvą. Daug įtartiniau būtų, jei pirmam vizitui būtų pasirinkta Latvija. Estijos pasirinkimas tam tikra prasme net mus išgelbėjo ... nuo nereikalingų dar didesnių aistrų ir vidaus politikos destabilizavimo per diskusijas „kieno pusėje dabar yra kamuolys“, tolesnio problemos eskalavimo ir lietuvių-lenkų santykių aitrinimo. Politinis klimatas nėra šiuo metu tinkamas tokiam vizitui, dabartiniai Lietuvos-Lenkijos santykiai nėra tinkami normaliam ir konstruktyviam dialogui. Kai kurie „nesantaikos“ klausimai vis dar nėra „uždaryti“, kas nuolat sudaro pretekstą, tiek vidaus, tiek užsienio politikams šiuos klausimus „prisiminti“ ir kelti sumaištį. Ne veltui yra toks posakis, kad kai kada „geriau blogas sprendimas, nei jokio nebuvimas“. Tai reiškia, kad „turime atlikti tam tikrus namų darbus“. Tačiau tuos darbus turime atlikti laikantis savo Konstitucijos ir vadovaudamiesi nacionaliniais interesais. Kai pas save susitarsime ir turėsime vieningą poziciją, tada bus lengviau ir su Lenkija kalbėtis. Bet čia jau politikams reikia savo nacionalinių interesų suvokimo, pagarbos savo teisinei tradicijai ir valios juos ginti. Lietuva Lenkijai irgi yra strategiškai svarbi, tą suvokia ir Lenkijos politikai, o Krzysztof Szczerski, atsakingas asmuo už užsienio politiką naujojoje Prezidentūroje tai garsiai įvardija. Apie tai, kad esame vieni kitiems reikalingi jau esu rašęs lzinios.lt 2014-07-25 komentare.
Lenkijos Prezidentas pasirinkdamas pirmajam vizitui Estiją, apibendrinus visus niuansus, pasielgė išmintingai. Lietuva nebuvo akivaizdžiai pastatyta prieš faktą, tačiau mes turime turėti omeny, kaip buvo pasakyta rinkiminės kampanijos metu, kad santykiai nebus gerinami Lietuvos lenkų sąskaita ir Lenkija sieks atkurti poveikio darymo priemones Lietuvai. Beje, Vokietijos atžvilgiu nebekeliamas reikalavimas suteikti lenkams ten tautinės mažumos statusą. Lenkija moka daryti politiką, o ar mokame ją daryti mes?! 

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Geriau paminklas lenkui, nei lietuviui ...

Juzefas Pilsudskis tiek lietuviams, tiek lenkams gerai žinomas. Galima tik pavydėti, kai valstybėje atsiranda tokių asmenybių, kurios suvaidina lemiamą vaidmenį valstybės raidoje, jo nuopelnai Lenkijos valstybei yra neabejotini ir neginčijami. Tad nieko nuostabaus, kad tikriausiai kiekviename Lenkijos mieste ir miestelyje rasime J. Pilsudskio galvę ar aikštę, o ne retai ir paminklą ar bent paminklinę lentą. Nors Lenkijoje tuo metu J. Pilsudskį nemažai kas kritiškai vertino kaip valstybės veikėją, tačiau dabar turbūt tokių mes praktiškai nerasime. Verta pažymėti, kad ir dabar pačioje Lenkijoje dėl J. Pilsudskio veiklos karts nuo karto galima išgirsti tam tikrų nuo bendro vertinimo nukrypstančių nuomonių. Čia galima prisiminti vieno Lenkijos istoriko Zbigniewo Gluza  raginimą atsiprašyti Lietuvos už Vilniaus okupaciją 1920 m., arba kitą Lenkų istoriką Meteuszą Staroń , kuris teigia, kad „Želigovskio maištas“, tai iš esmės tie patys „žalieji žmogeliukai“, kuriuos V.Putinas panaudojo o...

Ir visgi … graži ta Pietryčių Lietuva !!!

Gegužės 8 dieną Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijoje buvo įteikta Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ įsteigta Stanislovo Rapolionio premija Gražinai Landsbergienei už nuopelnus Pietryčių Lietuvos švietimui, kuri vadovaudama V.Landbergio fondui daug prisidėjo remdama Pietryčių Lietuvos lietuviškas mokyklas ir darželius. Renginio metu gimnazijos mokiniai atliko teatralizuotą vaidmenį „Ir akmenys kalba“ tarsi sakantį apie didžią ir gilią šio krašto istoriją, kurią mes menkai žinome ir pažįstame. Renginyje taip pat skambėjo Stanislovo Rapolionio sudarytos lietuviškos religinės giesmės. Stanislovas Rapolionis turi ypatingą reikšmę Pietryčių Lietuvai, tai yra tos žemės žmogus, vertęs Bibliją į lenkų ir lietuvių kalbas. Tai buvo pirmas lietuvis apsigynęs teologijos daktaro laipsnį protestantiškame universitete ir pirmasis Karaliaučiaus universiteto Teologijos katedros vedėju. Jo aštriu protu ir iškalba žavėjosi net pats M. Liuteris, o paskaitų mėgdavo klausytis ne tik Karaliausčiaus mi...

Kaip švietimo įstaigų tinklo pertvarka palies Pietryčių Lietuvos mokyklas?

Algimantas Masaitis, Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ primininkas Gediminas Kazėnas, Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ valdybos narys Vyriausybei patvirtinus naują švietimo įstaigų tinklo pertvarkymo kriterijus, siekiama naikinti mažas klases, kurios yra neefektyvios, žiūrint tiek iš viešųjų finansų naudojimo pusės, tiek dėl mokytojų kadrų kokybės pusės, tiek ir iš vaikų socializacijos pusės.  Šia reforma visų pirma siekiama stambinti klases. Klasėje nebegalės būti mažiau kaip 8 mokiniai, bus draudžiama formuoti jungtines 5 – 8 klases. Jungtinės klasės bus leidžiamos tik pradinėse mokyklose. Gimnazinėse III – IV klasėse mažiausias mokinių skaičius dar labiau didinamas iki 12 moksleivių. Taip pat įvedamas kriterijus gimnazijoms, kad jose nuo 2024 m. turi būti joje III klasėje turi būti nemažiau 21 moksleivio (nuo 2022 m. tai tik rekomendacija, o nuo 2026 m. kad gimnazijos III-klasių būtų nemažiau 31 moksleivio). Nesilaikant šių reikalavimų, tokios klasės nebūtų finansuojamos iš...